Odbicie się od dna indeksów na warszawskim parkiecie - powrót do wzrostów

Analiza giełdowa tygodniowa 9-13.10.2017
Zarówno WIG jaki również WIG20 na otwarciu poniedziałkowej sesji zanotowały wzrosty, mało tego zbliżyły się do swoich maksimów. WIG20 notowany najwyżej od maja 2015 roku, WIG zaś najwyżej od 10 lat – to najważniejsze wiadomości dla inwestorów po środowej sesji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W dniu wczorajszym (czwartek) Wig był na poziomie około 65 529 pkt. i jest około 3% niżej od swoich maksimów z sprzed 10 lat, a Wig20 ponad 2500 pkt. Wzrosty opisywanych obu indeksów były kontynuowane dzień po dniu do czwartkowej sesji. Piątek także powinna utrzymać się stabilna tendencja dla opisywanych indeksów.
WIG BANKI odwrócił spadowy trend, który utrzymywał się od kilku tygodni. Lecz w tym tygodniu zaliczyła mocną, wyraźną linię trendu wzrostowego.. Od początku poniedziałkowej sesji zanotowano wysokie wzrost, które utrzymały się do końca czwartkowej sesji. W piątek na otwarciu widać dalsze ożywienie, które powinno skutkować lekkim wzrostem. Być może opisywany indeks powrócił do dodatniego kursu sprzed kilku tygodni i będzie odnotowywał hossę i zbliży się lub przebije roczne maksima.
W obecnej chwili pod względem technicznym opisywany wyżej indeks sektorowy jest testowany na poziomie 7682pkt. wzrastając od ubiegłotygodniowych spadków o około 300pkt.
Podobny scenariusz jak Wig Banki Wig i Wig 20 ukazuje WIG GÓRNICTWO zmienił się w wzrostową sytuację wraz z ciągłym niewiarygodnym wzrostem przez cały tydzień. Ta tendencja może utrzymać się do końca piątkowej sesji. Lekko tracony dolar do polskiej złotówki przy wzrostowych cenach surowców, powoduje hossę dla tego indeksu sektorowego. Widać przełamanie indeksu i powrót do wzrostów jak kilka tygodni temu. Największymi wzrostami w dalszym ciągu cieszą się z opisywanego sektora spółki JSW oraz KGHM. Dodatkowo JSW w ciągu półtora roku podrożała o 1000%. Być może Wig Górnictwo przebije miesięczne maksima za kilka tygodni, jeśli nie wydarzy się nic niepokojącego, co źle wpłynie na opisywany indeks.
WIG Energetyka także ja opisywane wyżej indeksy odbił się od dna i zalicza wysokie wzrosty od początku tygodnia. Jest on jednak tak znaczący jak w przypadku notowań Wig i Wig Banki. Lecz w środę zaliczył stabilizację z lekką spadkową linię trendu. Wzrostowa tendencja może powrócić i utrzymać się do końca piątkowej sesji. W ostatnich miesiącach opisywany sektor praktycznie, ciągle zyskiwał na wartości.
Na otwarciu poniedziałkowej giełdy WIG LEKI odbił się od dna względem zamknięcia notowań z poprzedniego tygodnia. Od poniedziałku zanotowano wzrostową, stabilną linie trendu, która utrzymała się o końca czwartkowej sesji. Ta tendencja może utrzymać się do końca piątkowej sesji. Na korzyść branży farmaceutycznej w obecnym miesiącu po części wpływa jesienny czas i pogoda, a wraz z nią większe zapotrzebowanie na leki.


Wszystkie wyżej opisywane indeksy sektorowe odbiły się od dna, dzięki ożywieniu wśród inwestorów. Którzy kontynuują inwestowanie w dobrze bazujące indeksy, które mogą w krótkim czasie przynieść zyski. Dodatkowo dobra sytuacja i stabilna gospodarka Polski ożywia w inwestorach chęć inwestycji. Jednak duże rozbieżności pomiędzy Wig20 i sWig80 około 20% mogą źle wpłynąć w przypadku wystąpienia w przyszłości kryzysu finansowego na świecie. Jednak w chwili obecnej nic nie zapowiada pojawienia się kryzysu finansowego, a w szczególności w Polsce, gdzie występuje stabilna sytuacja gospodarcza. Jedynie trzeba obserwować sytuację w gospodarkach światowych. U nas w kraju trzeba uważnie śledzić w szczególności zachowania indeksów i spółek notowanych na GPW. Wig 20 głównie jest napędzany przez duże państwowe spółki które są stabilniejsze, a sWig80 przez małe prywatne, które już teraz duża ich część, odnotowuje w dłuższej perspektywie czasu spadki.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Analiza giełdowa 18.09.2017r.

Analiza giełdowa z dnia 28.08.2017

Analiza giełdowa tygodniowa 03-07.07.2017r.